Witamy w Publicznym Przedszkolu nr 7 Integracyjnym

Zaczarowany Gaj

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Dbaj o język i mów poprawnie,
  ładnie, wyraźnie oraz dokładnie,
  bo kto nie ćwiczy często języka,
  ten się w mówieniu potem potyka”.  

                                                                                                                     Małgorzata Strzałkowska   
  

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 
       W naszym Przedszkolu ten dzień obchodziliśmy w poniedziałek 21 lutego w ramach Planu Rozwoju Oświaty Gminy Brzeg. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego bogactwo i rozwój . Głównym celem naszych działań w Przedszkolu było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci w tym dniu  przygotowały piękne inscenizacje wybranych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.  Z dużym zaangażowaniem wcieliły się w poszczególne postaci z ”Rzepki”, pięknie recytowały wiersz „Lokomotywa”, „Pomidor”, śpiewały piosenkę „Witajcie w naszej bajce”, gimnastykowały swój język przy „Ptasim radiu”.  
      Na zakończenie Pan Burmistrz Jerzy Wrębiak przeczytał dzieciom kilka „wierszyków- łamijęzyków”, zawierających takie słowa jak prestigitator,  stół z powyłamywanymi nogami, szczupły Szczepan, lew ze Lwowa itp. 
        Cieszymy się, że ten dzień na stałe zagości w naszym Przedszkolu. 
                                                                                                                                                                               Joanna Grudzińska, Małgorzata Rudyk