Witamy w Publicznym Przedszkolu nr 7 Integracyjnym

Zaczarowany Gaj

Pomagamy jeżom

W tym tygodniu nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście – burmistrz Brzegu  Jerzy Wrębiak oraz przedstawiciele firmy TAURON , którzy realizują projekt „Jeż Mega Zwierz”. Dzieci dowiedziały się ,że jeż to zwierzę niezwykle pożyteczne. Zjada gryzonie (myszy, nornice), larwy owadów, dżdżownice, gady, ślimaki (również te bez muszli), pająki, a także padłe ptaki. Jeż wystraszony lub zaatakowany nie ucieka, a kuli się szczelnie otoczony kolcami. W ten sposób zwierzę naraża się na atak drapieżników, takich jak m. in. psy. Jeże nie chorują na wściekliznę i jej nie przenoszą. Jeżeli nie pomożemy jeżom mogą wkrótce wyginąć, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś o ich życiu oraz pomóc zbudować dla nich domki. 

Kilka rad jak pomagać jeżom na co dzień: 
1. Oczko wodne to dla jeża śmiertelna pułapka – spragniony zwierz, starając się zbliżyć do lustra wody, ześlizguje się z folii, z której jest zbudowane oczko i nie mogąc się wykaraskać z opresji najpierw słabnie, a potem tonie. Wyposaż oczko wodne w kratkę, tak by każdy kolczasty czworonóg miał szansę o własnych siłach opuścić oczko po zaspokojeniu pragnienia. 
2. Nie zostawiaj za sobą puszek i słoików – ciągle głodny jeż może wejść do takiej pułapki i nigdy już z niej nie wyjść. 
3. Dopilnuj, żeby pies nie mógł zaatakować jeża. 
4. W ogródku nie używaj trucizn na ślimaki, jeż chętnie spożywa brzuchonogi i sam może się zatruć. 
5. Płot może uwięzić wszędobylskiego jeża. Jeśli nie ma przeciwwskazań, zrób otwory w pobliżu ziemi, tak by jeż bezpiecznie mógł odwiedzić także Twojego sąsiada. 
6. Wystaw miseczkę z wodą dla jeża. Czasem, szczególnie w miastach, trudno jeżowi znaleźć wodę. 
7. Jeśli widzisz dorosłego osobnika, który energicznie gdzieś tupta zostaw go w spokoju, to może być matka, która maszeruje karmić swoje potomstwo. 
8. NIGDY nie karm jeża mlekiem – laktoza w mleku jest niestrawna dla jeży, może bardzo zaszkodzić, a nawet zabić jeża. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wspólnie z gośćmi skonstruowały domek dla jeży i umieścili go w zacisznym miejscu ogrodu przedszkolnego. 
J.G.