Zaczarowany gaj

Międzypokoleniowe spotkanie z tańcem ludowym

W ramach realizacji projektu ,, Z tradycją ku nowoczesności- poznajemy wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu” nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach tanecznych w BCK, podczas których miały okazję poznać stroje, muzykę i tańce ludowe. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów BCK, oraz tancerki zespołu ,,Piast’’. Udział w warsztatach przyniósł dzieciom wielką radość oraz przybliżyły naszą bogatą kulturę i tradycje.

Czytaj więcej: Warsztaty taneczne

Warsztat dla Rodziców „Wpływ mediów cyfrowych na rozwój dziecka”

Dnia 5.05.2022 r. w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy realizację projektu „Z tradycją ku nowoczesności – poznajemy wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu” w ramach konkursu „Edukacja Kulturowa Opolszczyzny – Eduko-edycja 2022”. Tego dnia odbył się warsztat dla rodziców pt.: „Wpływ mediów cyfrowych na rozwój dziecka”, prowadzony przez panią psycholog Patrycję Nykiel. Na spotkaniu została omówiona skala problemu i  konsekwencje nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci. Rodzice aktywnie podczas ćwiczeń w grupach opracowywali sposoby eliminowania mediów cyfrowych u dzieci poprzez organizowanie alternatywnych aktywności. Dodatkowo uczestnicy otrzymali ciekawą pozycję pt.  „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii”, w której znajdą porady jak korzystać z najnowszych technologii, aby służyły zdrowiu i rozwojowi nie tylko dzieci.​ 

Czytaj więcej: Warsztaty dla Rodziców

Pomagamy zwierzętom w schronisku

W ramach obchodów Dnia Zadań Interdyscyplinarnych w dniu 05.05.2022r.  wszystkie dzieci zaangażowały się w organizację pomocy zwierzętom przebywającym w schronisku. W tym dniu przedszkolaki przyszły do przedszkola z  ulubionymi zabawkami przedstawiającymi psa lub kotka. Na zajęciach poszerzały swoją wiedzę na temat zwierząt domowych, ich potrzeb i obowiązków związanych z ich posiadaniem. Poznały piosenkę „Szczeka piesek”, aktywnie brały udział w opowieści ruchowej „Przygody kotków”, Wykonały plakat zachęcający do pomagania zwierzętom przebywającym w schronisku. Na terenie przedszkola została zorganizowana  zbiórka karmy i niezbędnych akcesoriów dla zwierząt. Czas akcji przewidziany jest do końca maja. Zachęcamy do aktywnego udziału w zbiórce.  

Czytaj więcej: Zwierzeta

Spotkanie zespołu odpowiedzialnego za język ojczysty w ramach  założeń planu oświaty gminy Brzeg na rok szkolny 2021/2022 – sieć współpracy przedszkoli  

W czwartek 28.04.2022 odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie dotyczące języka ojczystego.  Przybyły do nas koleżanki z innych placówek, aby wymienić się doświadczeniami i pomysłami na pracę, która związana jest z rozwijaniem u dzieci języka ojczystego. Opowiedziałyśmy o Tygodniu Języka Ojczystego, który obchodziłyśmy niedawno. Pokazałyśmy z  jakich publikacji korzystamy, aby wspierać rozwój mowy dziecka. W ramach wymiany międzyprzedszkolnej koleżanki opowiedziały, jak pracują  w swoich placówkach. Na koniec przybyli goście otrzymali płyty z wierszobajkami oraz kilka scenariuszy logopedycznych i językowych.   

Czytaj więcej: Spotkanie wspólne

WE LOVE ENGLISH BOOKS

W ramach realizacji założeń PLANU OŚWIATY GMINY  BRZEG NA ROK SZKOLNY 2021/2022 w naszym przedszkolu 26 kwietnia odbył się Dzień Języka Angielskiego. Dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych z  książkami autora EricCarle: .„Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?” , „From Head to Toe”. Młodsze dzieci pracowały z książeczkami Useborne touchy- feely books: “That’s not my lion”, “That’s not my penguin” (autorstwa Fiony Watt). 
Książka rozwija, wzbogaca, jest źródłem wiedzy, angażuje zmysły, pobudza wyobraźnię dzieci. Inspiruje do zabaw i ćwiczeń ruchowych.  Aktywne czytanie bajek (wzbogacone obrazem, dźwiękiem, ruchem) to bezpośrednie doświadczanie, intuicyjnie i spontanicznie rozwija dzieci. Pełne zaangażowanie małego czytelnika umożliwiają bajki sensoryczne. Wielozmysłowe poznawanie nabiera szczególnego znaczenia w integracji, angażuje, uczy dzieci niepełnosprawne. Wówczas bariera językowa przestaje być barierą. Wzrasta zainteresowanie językiem obcym, na czym szczególnie zależy nam u dzieci w wieku przedszkolnym.  

Czytaj więcej: Book